Singapur inaczej: kalendarz świąt i festiwali

Singapur inaczej: kalendarz świąt i festiwali

Festival Arch przy parku Istana z flagami Singapuru z okazji National Day.

Singapur ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji, więc jeśli zastanawiacie się co robić poza zwiedzaniem różnych miejsc i smakowaniem lokalnej kuchni – koniecznie zanurzcie się w wydarzeniach kulturalnych.

poprzednim wpisie (tym o faktach i mitach na temat pogody w Singapurze) zamieściłam pod koniec krótki kalendarz spod znaku kultury – podsumowanie ważnych i ciekawych świąt oraz festiwali odbywających się corocznie w Mieście Lwa. Dziś rozwijam ten temat dzieląc się dodatkowo informacjami praktycznymi, z nadzieją, że pomogą Wam one jeszcze lepiej zaplanować wizytę i przywieźć z niej wspaniałe doświadczenia. Po cichu liczę, że inspiracje znajdą tu również osoby, dla których Singapur stał się miejscem zamieszkania:)

Pamiętajcie, że znamienita większość z nich to święta i festiwale ruchome, co oznacza, że nie mają jednej, powtarzalnej z roku na rok daty. Pozwolą Wam za to choć na chwilę poczuć rytm miasta i atmosferę jego wielokulturowości, a nierzadko zaprowadzą w miejsca mniej turystyczne, zapewniając doznania spod znaku historii, kultury, sztuki i, rzecz jasna, kulinariów! 

STYCZEŃ I LUTY

CHIŃSKI NOWY ROK

Ledwo ostygną dekoracje bożonarodzeniowe i wystrzelą noworoczne fajerwerki, a już rozpoczynają się przygotowania do chyba najważniejszego corocznego święta: Chińskiego Nowego Roku. Jest to święto ruchome i w najbliższych latach wypada następująco:

  • 2024: 10-12 lutego
  • 2025: 29-30 stycznia
  • 2026: 17-18 lutego

Co warto wówczas zobaczyć?

  • Ceremonię podświetlenia dekoracji w Chinatown – wypada około 2 tygodnie przez Chińskim Nowym Rokiem, po czym dekoracje zdobią ulice dzielnicy przez kolejne 6 tygodni.
    Szczegóły: http://www.chinatownfestivals.sg/
  • River Hongbao – czyli noworoczne “miasteczko” z olbrzymimi, podświetlanymi konstrukcjami, sceną, występami artystycznymi, pokazami rękodzieła i licznymi stoiskami ze street foodem.
    Szczegóły: http://riverhongbao.sg/

 

THAIPUSAM

Początek roku to również jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez Tamilów i Keralczyków: Thaipusam. Jego obchody (w tym uroczystą procesję) można podpatrzeć między Sri Srinivasa Perumal Temple (SSPT) przy Serangoon Road oraz Sri Thendayuthapani Temple (STT) przy Tank Road.

W kolejnych latach Thaipusam odbywa się:

  • 2024: 25 stycznia
  • 2025: 11 lutego
  • 2026: 1 lutego

Szczegóły: http://thaipusam.sg/

Caishen – bóg bogactwa i dobrobytu góruje nad Marina Bay podczas River Hongbao

Kadr z Chingay 2018

MARZEC I KWIECIEŃ

SINGAPORE HERITAGE FESTIVAL

Z mojego antropologicznego punktu widzenia w tym czasie ma miejsce jedno z najciekawszych wydarzeń w rocznym kalendarzu, czyli Singapore Heritage Festival.

Jest to kilka tygodni wypełnionych po brzegi miejskimi wycieczkami, spotkaniami oraz wystawami, które mają jeden cel: ukazać bogactwo lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Można wówczas zajrzeć do miejsc zazwyczaj niedostępnych do zwiedzania, posłuchać fascynujących historii z ust samych mieszkańców, obejrzeć liczne występy artystyczne, spróbować lokalnej kuchni czy wziąć udział w różnorakich warsztatach.

Poszczególne wydarzenia odbywają się w różnym czasie na przestrzeni marca oraz kwietnia, więc najlepiej sprawdzać program na bieżąco: https://www.heritagefestival.sg/

Na chwilę przed rozpoczęciem Armenian Street Festival

Pamiątka z wycieczki do Dragon Kiln – najstarszego pieca do wypalania ceramiki w Singapurze

Kulisy produkcji putu piring 🙂

Sri Vairavimada Kaliamman Temple, czyli wizyta w Toa Payoh.

MAJ I CZERWIEC

HARI RAYA PUASA

Hari Raya Puasa to dzień wieńczący okres ramadanu, w którym muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu. Jest to kolejne święto ruchome i w najbliższych latach wypada następująco:

  • 2024: 10 kwietnia
  • 2025: 31 marca
  • 2026: 20 marca

Na co warto w tym czasie zwrócić uwagę?

Na Geylang Serai, czyli jedno z najstarszych osiedli malajskich w Singapurze! W trakcie ramadanu, a więc na kilka tygodni przed Hari Raya Puasa staje się ono obszarem największego i najbardziej znanego w mieście bazaru: Geylang Serai Bazaar. Ponad tysiąc stoisk ustawionych wzdłuż głównych ulic oferuje absolutnie wszystko: od produktów codziennej potrzeby, poprzez dywany, meble i artykuły dekoracyjne aż po jedzenie. Mnóstwo jedzenia!

Na tydzień przed początkiem ramadanu fragmenty ulic, przy których odbywa się Geylang Serai Bazaar zostają pięknie rozświetlone kolorowymi dekoracjami, więc nie sposób go przegapić. A jeśli chce się uniknąć największych tłumów, wyprawa w sobotni wieczór to nienajlepszy pomysł  😉

RATHA YATRA

Końcówka czerwca (a czasem sam początek lipca) to również Ratha Yatra, a innymi słowy: Festival of Chariots. To hinduski festiwal poświęcony Jagannath – bóstwu uważanemu za formę Krishny. Odbywa się co roku i wywodzi z miasta Puri w indyjskim stanie Odisha. Odbywa się na stadionie Hougang.

Po przybyciu na miejsce, na stadionie powitały nas dźwięki mantry Hare Krishna oraz widok dmuchanych (hmm… jest na to lepsze określenie?) wizerunków samego Jagannatha oraz jego siostry – Subhadry i brata – Balabhadry. Wokół odbywa się procesja 3 ogromnych i pięknie dekorowanych konstrukcji („rydwanów”) – każda poświęcona jednemu z powyższych bóstw. Podobno pomoc przy przemieszczaniu konstrukcji w trakcie procesji ma zapewnić dobrą karmę. Jest też formą pokuty za złe uczynki.

Poza tym na terenie stadionu znajduje się trochę stoisk z jedzeniem i dewocjonaliami, niewielka wystawa poświęcona tematyce Festiwalu oraz duży namiot, w którym można otrzymać (nieodpłatnie!) wegetariański posiłek składający się z 10 naprawdę smakowicie wyglądających dań.

Kiedy odbędzie się najbliższa Ratha Yatra?

  • 2023: 25 czerwca
  • 2024: 7 lipca

Szczegóły: https://srikrishnamandir.org/ratha-yatra/

Dekoracje w okolicach Geylang Serai Bazaar

Jednorożce dźwignią handlu, czyli instagrammable food w Geylang

Kolejka do posiłku wydawanego podczas Ratha Yatra – Festival of Chariots

Jeden z „rydwanów” biorących udział w procesji

LIPIEC I SIERPIEŃ

NATIONAL DAY

National Day to narodowe święto upamiętniające uzyskanie przez Singapur niepodległości w 1965 roku. Wypada ono 9 sierpnia i obchodzi się je z prawdziwym rozmachem! Koniecznie wybierzcie się wtedy do Marina Bay albo zaopatrzcie w kocyk i piknikujcie w towarzystwie mieszkańców w Gardens by the Bay East. Punkt kulminacyjny? Jak dla mnie dwa: pokazy umiejętności wojskowych pilotów oraz wspaniałe fajerwerki.

Wiecie co jest w tym wszystkim najlepsze? Przygotowania trwają już na kilka tygodni przed, więc jednego i drugiego możecie doświadczyć już w lipcowe weekendy, kiedy to ćwiczony jest każdy detal. Wliczając w to pokazy sztucznych ogni!:)

SINGAPORE NIGHT FESTIVAL

Singapore Night Festival to dwa weekendy w towarzystwie sztuki odmienianej przez wszystkie przypadki. Koniecznie po zmierzchu! Wydarzenia odbywają się w okolicy Bras Basah oraz Bugis i możecie spodziewać się wtedy: wystaw, koncertów, warsztatów, pokazów teatralnych oraz mappingu na elewacjach National Museum of Singapore i Singapore Art Museum. Wszystko to w wykonaniu zarówno artystów lokalnych, jak i zagranicznych.

Podczas minionych edycji festiwalu zachwycili mnie m.in. brytyjski duet Lords of Lightning z cewką Tesli i 4 milionami woltów w roli głównej, baskijski Deabru Beltzak oraz holenderski Close-Act Theatre.

Program na każdy kolejny rok najlepiej sprawdzać na bieżąco tutaj: https://www.nightfestival.sg/

SEZON NA DURIANY

Wprawdzie duriany można kupić przez cały rok, ale szczyt zbiorów przypada na okres lipca i sierpnia, co oznacza jedno: ogromny wybór (tak! istnieje wiele odmian duriana!), niższe ceny i sezonowe smaki wielu dań (w mojej ulubionej piekarni pojawił się np. durianowy croissant).

Duriany cieszą się w Singapurze ogromną popularnością, więc mimo… hmm… niezbyt zachęcającego aromatu otaczającego durianowe stoiska warto się przemóc i spróbować go choć raz:)

A gdzie najlepiej to zrobić? Ja polecam Geylang Durian Street!

MIESIĄC DUCHÓW I ŚWIĘTO DUCHÓW

Święto Duchów jest w chińskiej tradycji świętem zmarłych i stanowi kulminację miesiąca duchów, przypadającego w siódmym miesiącu lunarnym, który zazwyczaj obejmuje przełom sierpnia oraz września. W nadchodzących latach są to:

  • 2023: 16 sierpnia – 14 września, Święto Duchów 30 sierpnia
  • 2024: 4 sierpnia – 2 września, Święto Duchów 18 sierpnia
  • 2025: 23 sierpnia – 21 września, Święto Duchów 6 września

W trakcie Święta Duchów od rana na terenie miasta czuć zapach palonych kadzidełek oraz papierowych imitacji pieniędzy (tzw. ghost money albo joss paper) i replik innych wartościowych przedmiotów, jak samochodów, domów czy ubrań. Mieszkańcy przygotowują również ofiary z owoców i słodyczy, które zostawia się na zewnątrz domów. Wielu szykuje na ten dzień specjalną, wystawną ucztę, pamiętając o ustawieniu przy stole kilku pustych krzeseł dla zmarłych przodków.

Miesiąc Duchów uchodzi za pod wieloma względami niesprzyjający i obwarowany jest licznymi tabu oraz przesądami. Przykład? Nie należy kupować w tym czasie domów. Wiele osób rzeczywiście rezygnuje w Miesiącu Duchów z takich planów, podczas gdy inni skwapliwie wykorzystują sytuację aby negocjować zniżki:)

Okolice Marina Bay podczas National Day – wielu mieszkańców ubiera się wówczas na biało i czerwono:)

Jeden z większych płomieni, jakie widzieliśmy podczas Święta Duchów.

Mapping podczas Singapore Night Festival.

Duriany w Geylang.

WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK

ŚWIĘTO ŚRODKA JESIENI

W drugiej połowie kalendarzowego roku przypada Święto Środka Jesieni – jedno z najważniejszych w chińskim kalendarzu. Wieńczy ono żniwa (pamiętacie, że z tej samej okazji mamy w Polsce dożynki?) i odbywa się przy pełni księżyca. Elementy rozpoznawcze? Kolorowe lampiony oraz… ciasteczka księżycowe (mooncakes)!

Ciasteczka pojawiają się w sprzedaży już na dobrych kilka tygodni przed świętem i są popularnym prezentem oraz rodzinnym przysmakiem. Tradycyjnie nadziewa się je pastą z ziaren lotosu lub czerwoną fasolą, ale – jak to już bywa – jedynym ograniczeniem może być tu wyłącznie wyobraźnia (i dostępne składniki)! Na zdjęciu poniżej witryna z Goodwood Park Hotel, a w niej nadzienia takie, jak:

  • kalamondin z flaszowcem miękkociernistym (uwielbiam polskie nazewnictwo ), czyli po prostu calamansi + soursop
  • chlebowiec chempedak, czyli cempedak
  • mango z pomelo
  • król owoców – durian (dla niektórych po prostu śmierdziel, dla wielu – prawdziwy przysmak!)

Kiedy zatem wypada Święto Środka Jesieni (Mid-Autumn Festival)?

  • 2023: 29 września
  • 2024: 17 września
  • 2025: 6 października

Księżycowe ciasteczka (mooncakes) z Goodwood Park Hotel.

Lampiony nad Chinatown.

LISTOPAD I GRUDZIEŃ

DIWALI (DEEPAVALI)

Diwali (Deepavali), czyli święto światła to jedno z najważniejszych świąt w hinduskim kalendarzu. Ono również ma charakter ruchomy, zazwyczaj wypada pod koniec października lub w pierwszej połowie listopada:

  • 2023: 12 listopada
  • 2024: 31 października
  • 2025: 20 października

Serce obchodów bije w dzielnicy Little India, gdzie możecie się spodziewać przepięknych dekoracji świetlnych, ruchliwego bazaru (w okolicach Hastings Road) oraz mnóstwa smaków i aromatów unoszących się z okolicznych stoisk i sklepików. Najlepiej wybierzcie się tam w wigilię Diwali!

Kolejny ważny element Deepavali to uroczysta procesja (Silver Chariot Procession), która startuje w Sri Mariamman Temple w Chinatown i stamtąd udaje się do Little India.

BOŻE NARODZENIE

O tym, że zbliża się Boże Narodzenie przypomną Wam niezliczone dekoracje świetlne rozmieszczone na ulicach, w centrach handlowych i w najbardziej popularnych atrakcjach turystycznych. Oraz choinki, nierzadko naprawdę gigantycznych rozmiarów!

Szczególnej uwadze polecam w grudniu…. Gardens by the Bay, gdzie można się spodziewać m.in.:

  • ogromnej konstrukcji świetlnej „luminarie”, wewnątrz której czasem pada sztuczny śnieg:),
  • groty Świętego Mikołaja,
  • tematycznego marketu,
  • świątecznych utworów podczas wieczornych pokazów świetlnych w Supertree Grove.

 Szczegóły: https://www.christmaswonderland.sg/

Supertree Grove: śnieg w tropikach

„Choinka” w Gardens by the Bay

Zaprzęg astro-reniferów przy Orchard

Na zakończenie raz jeszcze króciutkie podsumowanie pt. „co i kiedy”:

 

STYCZEŃ – LUTY 

  • Chiński Nowy Rok
  • Thaipusam

MARZEC – KWIECIEŃ

  • Singapore Heritage Festival

 MAJ – CZERWIEC

  • Hari Raya Puasa
  • Ratha Yatra (Festival of Chariots)
  • Vesak

 LIPIEC – SIERPIEŃ

  • National Day
  • Singapore Night Festival
  • Sezon na duriany
  • Miesiąc i Święto Duchów

 WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK

  • Święto Środka Jesieni

 LISTOPAD – GRUDZIEŃ

  • Deepavali
  • Boże Narodzenie

Mieliście okazję uczestniczyć w którymś z powyższych wydarzeń? Podzielcie się wrażeniami:) A może dopiero planujecie swój wyjazd i macie dodatkowe pytania? Czekam na Wasze komentarze!

Opublikowano: 22 marca 2019 (Dorota Tisnek), aktualizacja: 24 maja 2023

Bądź na bieżąco:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

To może Cię zainteresować

"

Singapur od kuchni: hawker centres

Hawker centres to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów singapurskiego krajobrazu kulinarnego. Uwielbiane przez Singapurczyków i polecane wszystkim tym, którzy chcieliby poczuć klimat codziennego życia w tym mieście, a przy okazji nie zrujnować swojego budżetu na posiłki – to fantastyczne doświadczenie kulturowe. Dziś rozbieram je dla Was na czynniki pierwsze i przedstawiam hawkerowe know-how!

Share This