O MNIE…
Cześć! Mam na imię Dorota i jestem absolwentką poznańskiej psychologii oraz etnologii. Cieszę się, że tu jesteś!
Potrzeba dzielenia się antropologicznym spojrzeniem na świat oraz kawałkami wiedzy o azjatyckich miejscach i kulturach narastała we mnie od lat… A poziom krytyczny osiągnęła w lutym 2018 roku i w jego wyniku Co kraj, to obyczaj zagościł w wirtualnej przestrzeni 🙂
Mieszkałam wówczas w Singapurze, który szalenie zainspirował mnie od strony kulturowej oraz spowodował, że Azja Południowo-Wschodnia trafiła do mojego serca i umysłu. Obecnie mieszkam w Tokio, stolicy kraju, który fascynował mnie od dziecka. I krok po kroku rozkładam sobie tę fascynację na czynniki pierwsze, próbując lepiej zrozumieć życie ludzi w tej części świata… oraz swoje własne.
Miejsca, które nazywam domem
Koszalin, z którego pochodzę.
Poznań, w którym studiowałam, pracowałam i mieszkałam przez 10 lat.
Singapur, gdzie mieszkałam przez rok.
Tokio, w którym mieszkam od 2018 roku. Najpierw w Suginami-ku, obecnie – w Setagaya-ku.
Słowa, które mnie opisują
dumna humanistka
powsinoga
mól książkowy
slow life & slow travel
fact-checking
WWO (osoba wysokowrażliwa)
Zainteresowania i przyjemności
antropologia kulturowa
literatura faktu, teksty (popularno)naukowe oraz fantastyka
fotografia
podróże
jedzenie
herbata we wszystkich kolorach
HISTORIA MOJEJ PRZEPROWADZKI DO AZJI
Europę na Azję zamieniłam w roku 2017. Miał to być wyjazd „na chwilę” – rok, może dwa. Złapać oddech, nabrać doświadczenia w innym kraju, zyskać nową perspektywę na życie, zebrać materiał do doktoratu. Ani ja, ani mój partner nie planowaliśmy wówczas zostawać tu dłużej.
Naszym celem był wtedy Singapur. Przyleciałam do tego kraju nie wiedząc o nim w zasadzie nic. Ominęły mnie nawet stereotypy 🙂 Nastawiłam się na głębokie zanurzenie w nowej dla mnie rzeczywistości. Bez oczekiwań i bez uprzedzeń – na ile tylko się da.
Moim głównym obiektem zainteresowań i poznawczych eksploracji od lat pozostawała Japonia i… to była pierwsza rzecz, która po przeprowadzce do Singapuru zaczęła się zmieniać.
Poczułam ogromną chęć do zdefiniowania na nowo swojej antropologicznej tożsamości, a wyposażenie singapurskich bibliotek i muzeów zdecydowanie temu sprzyjało. Zaczęłam spędzać czas na studiowaniu lokalnej historii i wszelkich możliwych elementów tego, co razem określane jest jako kultura. I wpadłam po uszy.
Poznawanie realiów życia w Azji Południowo-Wschodniej stało się – obok Japonii – moją nową pasją. I ostatecznie to ona przeważyła decyzję o założeniu bloga, którego zbudowałam siedząc w środku swojej ekspackiej mieszkaniowej bańki.
Rok po zamieszkaniu w Singapurze przyszło nam ponownie pakować walizki. Podjęliśmy decyzję o kolejnej przeprowadzce. Już jako małżeństwo przenieśliśmy się do Tokio. W założeniu – na rok.
Jako antropolożka byłam wówczas skupiona na badaniach terenowych poświęconych międzykulturowym, polsko-japońskim małżeństwom mieszkającym w Japonii. I dla mnie to był główny cel do zrealizowania. Ale życie pisze różne scenariusze.
Postanowiłam w międzyczasie spróbować swoich sił na japońskim rynku pracy. Do dziś uważam to za jedno z najtrudniejszych doświadczeń swojego życia. Niemniej, pokonałam piętrzące się trudności i do dziś realizuję się tu zawodowo jako UX designerka. Również w Tokio przyszła na świat nasza córeczka i to tu planujemy na razie zostać.
…O BLOGU
1_Głównym celem bloga jest poszerzanie wiedzy o kulturach oraz antropologii jako dyscyplinie naukowej i wartościowej perspektywie poznawczej. O co chodzi z antropologią (etnologią) dowiesz się z tego wpisu.
2_Szczególne miejsce wśród moich zainteresowań zajmuje antropologia Japonii oraz Singapuru, w obu krajach miałam też okazję mieszkać i dlatego to o nich będę pisać częściej.