O MNIE

Cześć!

Mam na imię Dorota i jestem absolwentką psychologii oraz etnologii, a obecnie doktorantką IAiE PAN. Mieszkam w Tokio (wcześniej w Singapurze). Cieszę się, że tu jesteś!

Nieco więcej o mnie

Poznanianka z Koszalina. Zadeklarowana powsinoga, obecnie nadająca z jednej z największych metropolii świata.

Jestem miłośniczką (zielonej) herbaty. Kompulsywnie czytam, przede wszystkim literaturę faktu, teksty (popularno)naukowe oraz fantastykę. Lubię uczyć się języków obcych! Chętnie podróżuję, nie tylko na duże odległości.

W wolnych chwilach gram w cRPG i planszówki, słucham muzyki w różnych jej odmianach (zazwyczaj tak zwanych ciężkich) oraz gotuję i degustuję (obie czynności równie chętnie).

Jako antropolog obecnie skupiam się na badaniach poświęconych międzykulturowym, polsko-japońskim małżeństwom mieszkającym w Japonii. Ponadto zajmują mnie społeczno-kulturowe aspekty życia obcokrajowców w Japonii. Ważne miejsce w moim antropologicznym dossier zajął również Singapur.

Potrzeba dzielenia się antropologicznym spojrzeniem na świat oraz kawałkami wiedzy o etnologii, innych miejscach i kulturach narastała we mnie od lat… A poziom krytyczny osiągnęła w lutym 2018 roku i w jego wyniku Co kraj, to obyczaj zagościł w wirtualnej przestrzeni 🙂

…i o blogu

Co kraj, to obyczaj to blog etnologiczny, ponieważ:

Głównym celem bloga jest poszerzanie wiedzy o kulturach oraz etnologii jako dyscyplinie naukowej. O co chodzi z etnologią dowiesz się z tego wpisu. Szczególne miejsce wśród moich zainteresowań zajmuje antropologia Japonii, a od niedawna również Singapuru, dlatego o tych dwóch krajach będę pisać częściej. Etnologiczna tożsamość bloga to zatem wpisy o tematyce kulturowej.

Co kraj to obyczaj to blog podróżniczy, ponieważ:

Chętnie się przemieszczam, a patrzenie na świat oczami etnologa stało się nieodłącznym elementem mojego życia, w tym również podróżowania. Podróżnicza tożsamość bloga to przede wszystkim wyjazdowe know-how i know-where. Czyli wskazówki i porady w kontekście konkretnych miejsc, które mają ułatwić Wam planowanie, przygotowanie i podjęcie decyzji o wyjeździe tam lub siam 🙂

Czego możesz się spodziewać?

 • garści informacji pomagających lepiej poznać i zrozumieć opisywane miejsca, zjawiska i kultury
 • wskazówek czysto praktycznych
 • rekomendacji książek, czasopism i artykułów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim
 • artykułów i refleksji związanych z etnologią i badaniami terenowymi
 • wpisów o Japonii, Singapurze oraz innych krajach świata, nie tylko Azji
 • wpisów o etnologii
 • oraz o tym, jak zdobywać i kształtować swoją wiedzę i wrażliwość kulturową

Czego tu nie znajdziesz?

 • sensacyjnych doniesień opartych wyłącznie na wyobraźni autorki
 • przerysowanych i epatujących egzotyką opisów przedstawianych miejsc i kultur
 • “odkryć” ani “podbojów” (zastępuję je poznaniem i rozumieniem)
 • rankingów spod znaku “naj” i “musisz”
 • wątpliwych etycznie pomysłów na podróżowanie (w stylu “jak uniknąć płacenia za nocleg/obiad”), prowadzenie badań czy szeroko pojęte pisanie o kulturach i mieszkańcach różnych zakątków świata

Zależy mi, aby to miejsce było maksymalnie przyjazne dla Was, moich czytelników. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek pytania, wskazówki czy po prostu luźne refleksje – śmiało się nimi dzielcie!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.