Lepkość bytu, czyli fakty i mity o pogodzie w Singapurze. Kiedy jechać?

Czy w Singapurze pada? Pytania o pogodę są jednymi z najczęstszych, jakie słyszę kiedy mówię, że mieszka(ła)m w Singapurze. Na jej temat krąży wiele, niekoniecznie sprawdzonych, opowieści, a pogoda – wiadomo – ważna rzecz, szczególnie kiedy planuje się urlop. Ale pogoda to nie wszystko. Singapurski kalendarz obfituje w najróżniejsze święta i cykliczne wydarzenia, które mogą wspaniale wzbogacić czas spędzony w Mieście Lwa.

Dziś podpowiadam więc nie tylko, czego spodziewać się po tropikalnym singapurskim klimacie, ale i co wziąć pod uwagę w poszczególnych miesiącach, aby pobyt w Singapurze był dla Was ciekawym przeżyciem kulturowym! Szczegóły na temat wspomnianych świąt i festiwali opisałam tutaj.

#1 PORY ROKU ?

W ciągu roku mamy do czynienia z dwoma porami monsunowymi:

a) od grudnia do wczesnego marca,

b) od czerwca do września.

Uwaga – to nie znaczy, że w porze monsunowej pada codziennie a w sezonach między monsunami mniej lub wcale. W przypadku Singapuru trudno jednoznacznie mówić o porze „suchej” i „deszczowej”, warto raczej zwracać uwagę na konkretne miesiące, ponieważ między nimi rzeczywiście istnieją różnice w średnich opadach.

Podsumowując: jeśli macie wybór, planujcie swój pobyt w oparciu o konkretny miesiąc a nie „porę suchą” vs. „porę deszczową”. Zerknijcie też na kalendarz corocznych świąt i wydarzeń na końcu wpisu.

#2 KIEDY PADA? ⛈

Wbrew obiegowym legendom – w Singapurze nie pada codziennie. Pada średnio 167 dni w roku (chodzi o opady powyżej 0.2 mm w ciągu dnia):

a) średnio najmniej deszczowych dni przypada w lutym (8 dni – a jakby nie patrzeć, jest to środek pory deszczowej),

b) a najwięcej (również średnio) – w listopadzie i grudniu (18 dni).

Podsumowując: deszcz jest stałym elementem pogody w Mieście Lwa i po prostu należy się z nim zaprzyjaźnić. Oraz pamiętać, że deszcz w tropikach to nie to samo, co listopadowa ulewa nad Wisłą:)

#3 JAK TO JEST KIEDY PADA? ☔

Mokro, bardzo mokro ? Deszcze są ulewne, intensywne i często towarzyszą im burze. Są też raczej krótkotrwałe. Ja należę do grona osób, które bardzo te deszcze lubią (przy codziennym upale to naprawdę zbawienie!), jednak zanim postanowicie złożyć parasol i zatańczyć pod gołym niebem, pomyślcie o… swoich butach. Nie każde się do tego nadają:)

Warto też wspomnieć, że Singapur jest miastem dobrze przygotowanym na upały oraz ulewy w sensie architektonicznym:

 • rzędom shophousów („stare kolorowe domki” :)) zazwyczaj towarzyszą podcienie
 • wejścia do condo i HDB też zazwyczaj posiadają zadaszoną przestrzeń
 • Singapur opleciony jest siecią zadaszonych chodników – w ostatnich latach zbudowano ich ponad 200 km!

Jeśli chodzi o parasolki – odradzam te duże i ciężkie. Mam wrażenie, że w tropikalnym upale każdy kilogram waży dwa razy więcej. Ostatnio wypatrzyłam w sklepie małe i lekkie parasolki podróżne i takie właśnie będę polecać.

Tak wyglądają podcienie przy rzędach shophousów:

#4 TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA ??

Wysoka wilgotność powietrza i wysokie temperatury utrzymują się przez cały rok, zatem w ich przypadku nie mówimy raczej o dużych różnicach między miesiącami. Łatwiej mówić o różnicach pojawiających się z dnia na dzień lub z godziny na godzinę.

Najwyższa wilgotność powietrza (powyżej 90%) występuje tuż przed świtem, a w bezdeszczowe dni może wczesnym popołudniem spaść do około 60%.

Najniższe występujące tu temperatury zazwyczaj utrzymują się na poziomie 23-25ºC w nocy, a najwyższe w przedziale 31-33ºC w ciągu dnia.

Najwyższa średnia temperatura (27,8ºC) panuje w maju i czerwcu, a najniższa (26ºC) w grudniu i styczniu.

Kilka razy zostałam już zapytana jak radzić sobie w takich warunkach z makijażem. Odpowiadam niezmiennie: lakier na paznokciach sprawdza się wybornie;P 

#5 DŁUGOŚĆ DNIA ?

Ponieważ Singapur leży w pobliżu równika, długość dnia i nocy jest mniej więcej stała w ciągu roku. Najbardziej słoneczne miesiące to luty i marzec, a najmniej – listopad i grudzień. Wiele osób (głównie kobiet) chroni się przed jego promieniami rozkładając parasolki i nie jest to wcale rzadki widok.

Słońce wschodzi około 7 rano, a zachodzi przed 19. Jeśli więc kochacie fotografię i chcecie maksymalnie wykorzystać złote godziny – nie musicie zrywać się bladym świtem ani czekać do późnych godzin wieczornych. 

#6 DLA ŁOWCÓW BURZ ?

Statystycznie najbardziej burzowe miesiące to kwiecień, maj i listopad. Burze potrafią być tu naprawdę spektakularne!

#7 JAK SIĘ UBRAĆ? 

Lekko. Jak najlżej. Pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy, kremie z filtrem i małej, składanej parasolce. Oraz o czymś z długim rękawem (opcjonalnie: lekkiej chuście / szalu), gdyż opowieści o krainie lodu panującej w miejscach użyteczności publicznej oraz autobusach i MRT dzięki beztrosko hulającej klimatyzacji są równie legendarne, co prawdziwe.

Historie zapaleń gardła czy innych przeziębień po połączeniu spaceru z jazdą transportem publicznym czy zakupami w centrum handlowym to nie mit. Ja byłam na takie skutki uboczne dość odporna, ale znam wiele osób, które musiały swoje odchorować. 

#8 KALENDARZ KULTUROWY 

Poniżej krótkie podsumowanie ciekawych, corocznych wydarzeń kulturalnych. Szczegółom poświęciłam osobny wpis.

 STYCZEŃ-LUTY

 MARZEC-KWIECIEŃ

 • Chiński Nowy Rok
 • Thaipusam
 • Singapore Heritage Festival

 MAJ-CZERWIEC

 LIPIEC-SIERPIEŃ

 • Hari Raya Puasa
 • Ratha Yatra (Festival of Chariots)
 • Vesak
 • National Day
 • Singapore Night Festival
 • Sezon na duriany
 • Miesiąc i Święto Duchów

 WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK

 LISTOPAD-GRUDZIEŃ

 • Święto Środka Jesieni
 • Deepavali
 • Boże Narodzenie

#9 POGODOWE SMACZKI I INNE MICHAŁKI 

W styczniu 2018 roku monsun sprezentował Singapurowi 5 dni ochłody, w trakcie których minimalna temperatura spadła do 21-22 stopni Celsjusza. Był to najdłuższy okres chłodu od dekady. Jeden z restauratorów przekazał ponad 100 osobom bezdomnym koce, aby mogli przetrwać spadki temperatur. Inni przywdziali na ten czas zimowe kurtki oraz czapki. Na mój gust zrobiło się po prostu przyjemnie:)

Jeśli chodzi o singapurską pogodę, swojego czasu bardzo spodobało Wam się to porównanie – zostawiam dla potomnych:

Lepkość bytu, czyli fakty i mity o pogodzie w Singapurze. Kiedy jechać?

A na koniec: gorąco polecam ten fanpage powstały na cześć 200 km zadaszonych chodników. Z dużą dozą sarkazmu;)

 

***

Zachęcam do zadawania pytań i zostawiania komentarzy!

Źródła: 

 • Informacje pogodowe pochodzą z danych zarejestrowanych w latach 1981-2010, opublikowanych na stronie Meteorological Service Singapore. Oraz z obserwacji własnych:)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Zobacz również: 

2 myśli na temat “Lepkość bytu, czyli fakty i mity o pogodzie w Singapurze. Kiedy jechać?

 1. Pięknie miejsca piękne zdjęcia. Dla mnie to jak podróż sentymentalna. Odwiedziłam Singapur w zeszłym roku i z przyyjelnoscią wróciłabym tam jeszcze raz i jeszcze raz .. i lubię spacerować w ciepłym deszczu 🙂

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.