Lepkość bytu, czyli fakty i mity o pogodzie w Singapurze. Kiedy jechać?
Lepkość bytu, czyli fakty i mity o pogodzie w Singapurze. Kiedy jechać?

Czy w Singapurze pada? Pytania o pogodę są jednymi z najczęstszych, jakie słyszę kiedy mówię, że mieszka(ła)m w Singapurze. Na jej temat krąży wiele, niekoniecznie sprawdzonych, opowieści, a pogoda – wiadomo – ważna rzecz, szczególnie kiedy planuje się urlop. Ale pogoda to nie wszystko. Singapurski kalendarz obfituje w najróżniejsze święta i cykliczne wydarzenia, które mogą wspaniale wzbogacić czas spędzony w Mieście Lwa.
Dziś podpowiadam więc nie tylko, czego spodziewać się po tropikalnym singapurskim klimacie, ale i co wziąć pod uwagę w poszczególnych miesiącach, aby pobyt w Singapurze był dla Was ciekawym przeżyciem kulturowym! Szczegóły na temat wspomnianych świąt i festiwali opisałam tutaj.
#1 PORY ROKU
W ciągu roku mamy do czynienia z dwoma porami monsunowymi:
- a) od grudnia do wczesnego marca,
- b) od czerwca do września.
Uwaga – to nie znaczy, że w porze monsunowej pada codziennie a w sezonach między monsunami mniej lub wcale. W przypadku Singapuru trudno jednoznacznie mówić o porze „suchej” i „deszczowej”, warto raczej zwracać uwagę na konkretne miesiące, ponieważ między nimi rzeczywiście istnieją różnice w średnich opadach.
Podsumowując: jeśli macie wybór, planujcie swój pobyt w oparciu o konkretny miesiąc a nie „porę suchą” vs. „porę deszczową”. Zerknijcie też na kalendarz corocznych świąt i wydarzeń na końcu wpisu.
#2 KIEDY PADA?
Wbrew obiegowym legendom – w Singapurze nie pada codziennie. Pada średnio 167 dni w roku (chodzi o opady powyżej 0.2 mm w ciągu dnia):
- a) średnio najmniej deszczowych dni przypadaw lutym(8 dni – a jakby nie patrzeć, jest to środek pory deszczowej),
- b) a najwięcej (również średnio) –wlistopadzie i grudniu (18 dni).
Podsumowując: deszcz jest stałym elementem pogody w Mieście Lwa i po prostu należy się z nim zaprzyjaźnić. Oraz pamiętać, że deszcz w tropikach to nie to samo, co listopadowa ulewa nad Wisłą:)

Najpierw zrobiło się ciemno. Następnie z chmury wylały się hektolitry deszczu.

Odczekaliśmy pół godziny i przeszło:)
#3 JAK TO JEST KIEDY PADA?
Mokro, bardzo mokro ? Deszcze są ulewne, intensywne i często towarzyszą im burze. Są też raczej krótkotrwałe. Ja należę do grona osób, które bardzo te deszcze lubią (przy codziennym upale to naprawdę zbawienie!), jednak zanim postanowicie złożyć parasol i zatańczyć pod gołym niebem, pomyślcie o… swoich butach. Nie każde się do tego nadają:)
Warto też wspomnieć, że Singapur jest miastem dobrze przygotowanym na upały oraz ulewy w sensie architektonicznym:
- rzędom shophousów („stare kolorowe domki” :)) zazwyczaj towarzyszą podcienie
- wejścia do condo i HDB też zazwyczaj posiadają zadaszoną przestrzeń
- Singapur opleciony jest siecią zadaszonych chodników – w ostatnich latach zbudowano ich ponad 200 km!
Jeśli chodzi o parasolki – odradzam te duże i ciężkie. Mam wrażenie, że w tropikalnym upale każdy kilogram waży dwa razy więcej. Ostatnio wypatrzyłam w sklepie małe i lekkie parasolki podróżne i takie właśnie będę polecać.
Tak wyglądają podcienie przy rzędach shophousów:


#4 TEMPERATURA I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Wysoka wilgotność powietrza i wysokie temperatury utrzymują się przez cały rok, zatem w ich przypadku nie mówimy raczej o dużych różnicach między miesiącami. Łatwiej mówić o różnicach pojawiających się z dnia na dzień lub z godziny na godzinę.
Najwyższa wilgotność powietrza (powyżej 90%) występuje tuż przed świtem, a w bezdeszczowe dni może wczesnym popołudniem spaść do około 60%.
Najniższe występujące tu temperatury zazwyczaj utrzymują się na poziomie 23-25ºC w nocy, a najwyższe w przedziale 31-33ºC w ciągu dnia.
Najwyższa średnia temperatura (27,8ºC) panuje w maju i czerwcu, a najniższa (26ºC) w grudniu i styczniu.
Kilka razy zostałam już zapytana jak radzić sobie w takich warunkach z makijażem. Odpowiadam niezmiennie: lakier na paznokciach sprawdza się wybornie;P

Kot przyświątynny z Chinatown. O makijaż martwić się nie musi:)

A tutaj widok na zadaszony chodnik przy osiedlu w pobliżu mojego condo.
#5 DŁUGOŚĆ DNIA
Ponieważ Singapur leży w pobliżu równika, długość dnia i nocy jest mniej więcej stała w ciągu roku. Najbardziej słoneczne miesiące to luty i marzec, a najmniej – listopad i grudzień. Wiele osób (głównie kobiet) chroni się przed jego promieniami rozkładając parasolki i nie jest to wcale rzadki widok.
Słońce wschodzi około 7 rano, a zachodzi przed 19. Jeśli więc kochacie fotografię i chcecie maksymalnie wykorzystać złote godziny – nie musicie zrywać się bladym świtem ani czekać do późnych godzin wieczornych.


#6 DLA ŁOWCÓW BURZ
Statystycznie najbardziej burzowe miesiące to kwiecień, maj i listopad. Burze potrafią być tu naprawdę spektakularne!
#7 JAK SIĘ UBRAĆ?
Lekko. Jak najlżej. Pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy, kremie z filtrem i małej, składanej parasolce. Oraz o czymś z długim rękawem (opcjonalnie: lekkiej chuście / szalu), gdyż opowieści o krainie lodu panującej w miejscach użyteczności publicznej oraz autobusach i MRT dzięki beztrosko hulającej klimatyzacji są równie legendarne, co prawdziwe.
Historie zapaleń gardła czy innych przeziębień po połączeniu spaceru z jazdą transportem publicznym czy zakupami w centrum handlowym to nie mit. Ja byłam na takie skutki uboczne dość odporna, ale znam wiele osób, które musiały swoje odchorować.
#8 KALENDARZ KULTUROWY
Poniżej krótkie podsumowanie ciekawych, corocznych wydarzeń kulturalnych. Szczegółom poświęciłam osobny wpis.
STYCZEŃ-LUTY
- Chiński Nowy Rok
- Thaipusam
MARZEC-KWIECIEŃ
- Singapore Heritage Festival
MAJ-CZERWIEC
- Hari Raya Puasa
- Ratha Yatra (Festival of Chariots)
- Vesak
LIPIEC-SIERPIEŃ
- National Day
- Singapore Night Festival
- Sezon na duriany
- Miesiąc i Święto Duchów
WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK
- Święto Środka Jesieni
LISTOPAD-GRUDZIEŃ
- Deepavali
- Boże Narodzenie
#9 POGODOWE SMACZKI I INNE MICHAŁKI
W styczniu 2018 roku monsun sprezentował Singapurowi 5 dni ochłody, w trakcie których minimalna temperatura spadła do 21-22 stopni Celsjusza. Był to najdłuższy okres chłodu od dekady. Jeden z restauratorów przekazał ponad 100 osobom bezdomnym koce, aby mogli przetrwać spadki temperatur. Inni przywdziali na ten czas zimowe kurtki oraz czapki. Na mój gust zrobiło się po prostu przyjemnie:)
—
Jeśli chodzi o singapurską pogodę, swojego czasu bardzo spodobało Wam się to porównanie – zostawiam dla potomnych:

A na koniec: gorąco polecam ten fanpage powstały na cześć 200 km zadaszonych chodników. Z dużą dozą sarkazmu;)
Źródła
- Informacje pogodowe pochodzą z danych zarejestrowanych w latach 1981-2010, opublikowanych na stronie Meteorological Service Singapore. Oraz z obserwacji własnych:)
Pięknie miejsca piękne zdjęcia. Dla mnie to jak podróż sentymentalna. Odwiedziłam Singapur w zeszłym roku i z przyyjelnoscią wróciłabym tam jeszcze raz i jeszcze raz .. i lubię spacerować w ciepłym deszczu 🙂
Dziękuję i cieszę się, że mogłam przywołać miłe wspomnienia <3 🙂