dorota@cokrajtoobyczaj.pl
  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
  • Facebook
  • Instagram
  • RSS
Co kraj, to obyczaj
  • HOME
  • TEMATYKA
    • CODZIENNOŚĆ
    • ŚWIĘTA I FESTIWALE
    • KUCHNIA
    • RELIGIA
    • ETNOLOGIA
    • PORADNIKI Z PODRÓŻY
  • KRAJ
    • INDONEZJA
    • JAPONIA
    • KAMBODŻA
    • MALEZJA
    • SINGAPUR
  • KSIĄŻKI
    • RECENZJE
    • INSPIRUJĄCE CYTATY
  • O MNIE
    • MISJA
    • WSPÓŁPRACA
Zaznacz stronę

Maraton ku oświeceniu: Enryaku-ji

utworzone przez Dorota || Co kraj, to obyczaj | lis 19, 2019 | 0 komentarzy

Tradycyjna japońska architektura w Otsu.

Prześlij komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Cześć!

Mam na imię Dorota i jestem szczęśliwą oraz spełnioną absolwentką psychologii i etnologii (antropologii kulturowej). Obecnie mieszkam w Tokio, gdzie pracuję jako UX designerka.

Na blogu pomagam lepiej poznać i zrozumieć codzienność i niecodzienność Azji, głównie Japonii i Singapuru. Cieszę się, że tu jesteś i zapraszam na wspólne poznawanie tej części świata!


Ⓒ Dorota Tisnek, Co kraj, to obyczaj 2018-2023

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Instagram

antropologwazji

antropologwazji
🌸 Zawsze podejrzewałam, że drzewa przy Sakura 🌸 Zawsze podejrzewałam, że drzewa przy Sakura-Shimmachi (nazwa zobowiązuje) to późniejsza odmiana sakury i w końcu w tym roku udało mi się tam znaleźć w odpowiednim czasie. Potwierdzam więc, ulica przy stacji obsadzona jest pięknymi okazami yaezakura i wizyta tam może być dobrym pomysłem jeśli ktoś czuje, że trochę się spóźnił na szczyt sakurowego sezonu :)

W tym roku kwitnienie w Tokio rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie, bo 14 marca. A te zdjęcia zrobiłam 8 kwietnia. To tak żeby mieć punkt odniesienia. 

#tokio #sakura #sakura2023 #sakurowyprotip #yaezakura #zakamarkisetagaya #tokyo #setagaya #japonia #japan #wiosnawjaponii #桜 #八重桜 #tokijskispacerownik #cokrajtoobyczaj #antropologwazji
🌸 Shōin-jinja, Setagaya-ku Tak naprawdę pier 🌸 Shōin-jinja, Setagaya-ku

Tak naprawdę pierwsze sakurowe zdjęcia w tym roku zrobiłam jeszcze przed wyjazdem do Kioto, w bardzo ładnej okolicy świątyni Shōin, równo dwa tygodnie temu. Polecam to miejsce na powolny spacer, można tu dojechać tramwajem (uwielbiam!), od stacji prowadzi do niej klimatyczny shōtengai.

Tymczasem ciągle pada i obawiam się, że do weekendu niewiele już z kwiatów zostanie. Chyba po raz pierwszy będę czuć w sakurowym sezonie fotograficzny niedosyt :)

Stories trochę się opóźnią - miałam przysiąść nad slajdami w tym tygodniu ale mój wzrok padł na newsy, prześlizgnął się z jednego nagłówka na drugi i… trochę mnie poniosło w innych kierunkach. Wrócę do nich trochę później, bo wszystkie są ciekawe i ważne a czas już wybierać kolejne teksty i tematy do antropolożenia. Oczywiście z waszym udziałem :)

Dobrego dnia!

#tokio #japonia #setagaya #zakamarkisetagaya #tokijskispacerownik #tokyo #japan #sakura #sakura2023 #cokrajtoobyczaj #antropologwazji
Halo, gdzie się podziało słońce? Tokijska sak Halo, gdzie się podziało słońce?

Tokijska sakura w pełni rozkwitu, tylko pogoda nie chce współpracować :) 

Wróciłam z urlopu w objęcia rutyny. Trochę mnie ona jeszcze uwiera, umysł ciągle błądzi między zaułkami Kioto a hanami w Yoyogi, trudno zmobilizować się do spraw bieżących. Nie podejmuję walki, nastawiam się na weekend w trybie bardzo slow. Ulewa za oknem przypomniała mi właśnie tropikalne deszcze z czasów „singapurskich” oraz to, że chciałam napisać jeszcze małe co nieco o Cameron Highlands, tym razem nie w kontekście japońskich seniorów. Będzie po niedzieli, na przemian z porcją kwitnących japońskich zaułków :)

Dobrego weekendu! 

#japonia #kioto #ścieżkafilozofów #sakura #wiosnawjaponii #cokrajtoobyczaj #antropologwazji #prokrastynacja
Kioto 🌸 Nie byłam tu ładnych kilka lat. O ki Kioto 🌸

Nie byłam tu ładnych kilka lat. O kilka za dużo :)

Po dość nerwowym początku tygodnia w pracy, w końcu zaczęłam upragniony urlop. Cieszę się, że tym razem udało mi się trafić na kwitnącą sakurę.

Dłuższe posty i więcej zdjęć pojawi się tu za około tydzień-dwa. Na razie odpoczywam (również od social media) i buduję wspomnienia w towarzystwie rodziny, która przyleciała do nas z Polski. 

Japońska wiosno, jesteś wspaniała 😌

#japonia #kioto #kyoto #sakura #wiosna #wiosnawjaponii #japan #etnolognawakacjach #cokrajtoobyczaj
"Czasem martwię się tym, że za dobrze się tu b "Czasem martwię się tym, że za dobrze się tu bawię" - powiedział pan Kuramoto, japoński emeryt, kiedy opowiadał Mayumi Ono o swoim życiu w malezyjskim Cameron Highlands.

Do jakiego stopnia jego doświadczenie jest wyjątkowe? 
Czy wśród japońskich seniorek i seniorów można mówić o migracji ekonomicznej? 
Na czym polega atrakcyjność Malezji oraz koncepcja turystyki długoterminowej (i czy to w ogóle jest jeszcze turystyka)?

Dawno żaden wątek nie wciągnął mnie jak ten! Szczególnie, że w temacie japońskiej demografii relatywnie niewiele uwagi poświęca się tym, którzy już wkroczyli na ścieżkę emerytalną. I że w temacie Cameron Highlands najczęściej mówi się o pięknych krajobrazach, herbacie i truskawkach :)

Niniejszym zapraszam was na obiecane story poświęcone japońskim seniorom i seniorkom w malezyjskim Cameron Highlands! I nie mogę się doczekać Waszych pytań, komentarzy i przemyśleń ❤️

---

Omawiany tekst:
Ono, M. (2010). Long-stay Tourism : Elderly Japanese Tourists in the Cameron Highlands, Malaysia. Senri Ethnological Studies, 76, 95–110.

#japonia #antropologwazji #japoniainaczej #antropologiakulturowa #antropologiajaponii #cameronhighlands #malezja #seniorzy #migracje #emeryturawmalezji #antropologia #turystyka
Tokio ze swoim ogromem przestrzeni zabudowanej w s Tokio ze swoim ogromem przestrzeni zabudowanej w sposób przewidywalnie nieprzewidywalny jest dla mnie miejscem, w którym doświadczenie mieszkańca wyjątkowo łatwo zamienić w doświadczenie turysty. Lubię zatrzymywać uwagę na jego zakątkach. Niewielka odległość geograficzna, która w wielu miejscach równa się poczuciu bliskości i swojskości, tutaj często odsłania zupełnie odrębną tkankę tego olbrzymiego miejskiego organizmu. 

Tym razem do pokonania mam 10 kilometrów. Trzy pociągi później wysiadam w Ota-ku, na stacji Nishi-Magome, a z niej - ide spacerem do sąsiedztwa o nazwie Ikegami.

Jest końcówka lutego, okres kwitnienia ume - japońskiej moreli, którą jednak częściej opisuje się jako śliwę - i to one są moim dzisiejszym celem. Kwiaty ume są symbolem Ota-ku. A Ikegami Baien to miejsce, w którym można cieszyć się widokiem ponad 350 drzewek. Czas na odwiedziny jest idealny, otacza nas morze bieli i różu. I morze innych zwiedzających. Nic dziwnego, w końcu jest dzień wolny a pogoda wyjątkowo łaskawa. Nawet szum drogi krajowej nr 1, którą można dojechać aż do Osaki i którą mam tuż za plecami, nie wydaje się komukolwiek przeszkadzać.

Kwitnące drzewka to najnowszy rozdział w historii tego miejsca. Wcześniej swój dom miał tu właściciel restauracji w Tsukiji, a przed nim - artysta Shinsui Itō i znajdowało się tu również jego atelier. Naloty podczas II wojny światowej zrównały jednak tamte zabudowania z ziemią. 

Ogród znajduje się nieopodal ważnej buddyjskiej świątyni (Honmonji) i przyległego do niej cmentarza oraz parku. Zostawiam je jednak na następny raz. A na pamiątkę - kilka kwitnących zdjęć 🌺

Jeśli lubicie ume, koniecznie dajcie znać o swoich ulubionych miejscach 😊

#japonia #tokio #ota #ikegami #ikegamibaien #池上梅園 #ume #梅 #japan #tokyo #tokijskispacerownik #cokrajtoobyczaj #antropologwazji #tokiomniejznane
Puk-puk, tu wiosna! Ogłoszono, że w tym roku sak Puk-puk, tu wiosna! Ogłoszono, że w tym roku sakury zakwitną jednak wcześniej. Wcześniej niż zapowiadano wcześniej :) I wcześniej niż zazwyczaj, przynajmniej jeśli chodzi o wschodnią i północną Japonię. Dla Tokio początek kwitnienia zapowiedziano na 17 marca, czyli został mniej niż miesiąc.

Na zdjęciu piękne drzewo ume - obecnie przypada szczyt ich kwitnienia (i pachnienia). Zazwyczaj o tej porze roku szukam nowych miejsc na ume-zdjęcia i atmosferę kwiatowego matsuri. Mam pewne plany na jutro - będzie dzień wolny z okazji urodzin cesarza - i bardzo bym chciała, żeby wypaliły.

A w międzyczasie pracuję nad finalnym kształtem story o japońskich emerytach i emerytkach w malezyjskim Cameron Highlands. Temat naprawdę mnie wciągnął i myślę, że będzie ciekawym głosem jeśli chodzi o migracje z pobudek ekonomicznych, o które jakiś czas temu padło pytanie na stories. Nawiasem mówiąc, wyjazdy te mają charakter sezonowy i najczęściej wypadają na czas japońskiej zimy oraz lata. Wiosnę wybierają ci, którym dokuczają alergie na pyłki. Pozostali wolą cieszyć się nią w Japonii :)

#japonia #wiosna #ume #japan #tokio #tokyo #shimokitazawa #下北 #cokrajtoobyczaj #antropologwazji
Walentynki w Japonii mają smak czekolady. Przez w Walentynki w Japonii mają smak czekolady. Przez wiele lat cieszyli się nim przede wszystkim panowie, którzy dostawali je w tym dniu od swoich żon, partnerek, cichych wielbicielek oraz… współpracowniczek. Zwyczaj wręczania giri choco, czyli czekoladek dawanych z poczucia obowiązku ale i jako wyraz wdzięczności szefom i kolegom z pracy, jest już jednak w odwrocie. W niedawnym sondażu (w Japonii przeprowadza się bardzo dużo sondaży) firmy Intage Inc. zamiar wręczenia giri choco zadeklarowało tylko 8% respondentek. I chyba nie jest to zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że są firmy, które od lat otwarcie zniechęcają swoich pracowników do tej praktyki, zrobił to też jeden ze znanych producentów czekolady - firma Godiva.

W mojej bańce giri choco nie istnieje. Ani razu nie byłam świadkiem wręczania takich czekoladek i sama też tego nie praktykuję. 

Nie da się jednak ukryć, że czekoladowe zakupy przed 14 lutego nabierają tu rumieńców. Ten komercyjny zwyczaj znalazł sobie nowy kontekst: tomo choco, w którym to czekoladki kupuje się dla przyjaciół (tomodachi = przyjaciel). Wiele kobiet deklaruje również, że owszem, kupią w tym dniu czekoladki - ale dla siebie.

Te czekoladowe zakupy z okazji Walentynek nadal pozostają domeną kobiet. Przynajmniej w teorii. Panowie mają okazję na rewanż miesiąc później, z okazji tzw. White Day. I jak donosi prasa, w tym roku za sprawą inflacji zakupy te będą o jakieś 7% droższe względem roku poprzedniego. Minimum.

—

P.S. Antropologiczne dusze zainteresowane poznawaniem Japonii nieśmiało zachęcam do zanotowania sobie pojęcia “giri”. Za tym słowem kryje się wiele niuansów wykraczających znaczeniowo poza “obowiązek” / “zobowiązanie” i uchodzi ono za jedno z kluczowych pojęć opisujących japońską kulturę.

#japonia #walentynki #japonskakultura #japonskiezwyczaje #girichoco #czekolada #antropologwazji #cokrajtoobyczaj #polkawjaponii #polkawtokio
Jaki kontrast z poprzednim zdjęciem… :) Piąt Jaki kontrast z poprzednim zdjęciem…
:) 

Piątek rano przywitał nas śniegiem ale już po południu zastąpił go rzęsisty deszcz.

Tydzień przeciekł mi przez palce jak krople tej ulewy. Niespodziewanie dużo zaczęło dziać się w pracy i nie zostało mi wiele przestrzeni na kreatywność poza nią. 

Nieśmiało zabrałam się za tekst o japońskich emerytach w Malezji i zaczęłam szkicować slajdy do poświęconego mu story. Chciałabym się wyrobić w przeciągu dwóch tygodni, zobaczymy czy się uda. 

Dzisiaj ładuję baterie w Kichijoji a jutro mamy w planach jednodniowy wypad w śniegi ❄️ Trzymajcie kciuki żeby był 🙃

Dobrego weekendu nam wszystkim życzę 💙 Dajcie znać jakie macie na niego plany!

#japonia #japan #tokyo #setagaya #everydaylife #cokrajtoobyczaj #antropologwazji #rainyday #życiewjaponii
Zobacz więcej Szpieguj!

Facebook

Co kraj, to obyczaj: kultura · podróże · życie w Azji is in Setagaya (Tokio).

2 months ago

Co kraj, to obyczaj: kultura · podróże · życie w Azji
🌸 Zawsze podejrzewałam, że drzewa przy Sakura-Shimmachi (nazwa zobowiązuje) to późniejsza odmiana sakury i w końcu w tym roku udało mi się tam znaleźć w odpowiednim czasie. Potwierdzam więc, ulica przy stacji obsadzona jest pięknymi okazami yaezakura i wizyta tam może być dobrym pomysłem jeśli ktoś czuje, że trochę się spóźnił na szczyt sakurowego sezonu :)W tym roku kwitnienie w Tokio rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie, bo 14 marca. A te zdjęcia zrobiłam 8 kwietnia. To tak żeby mieć punkt odniesienia. #Tokio #sakura #Sakura2023 #sakurowyprotip #yaezakura #zakamarkisetagaya #tokyo #setagaya #japonia #japan #WiosnawJaponii #桜 #八重桜 #tokijskispacerownik #cokrajtoobyczaj #antropologwazji ... See MoreSee Less

Photo