Wybieracie się do Siem Reap i zastanawiacie nad tym, czy do Angkor można się dostać rowerem? Można! Co więcej – jest to bardzo wygodna opcja dla tych, który lubią zwiedzać na własną rękę. I nogę. A niniejszy wpis podpowie Wam jak się do tego przygotować.
Większość zwiedzających przyjeżdża do Angkor tuk-tukami lub autobusami. Ich przewaga polega na zminimalizowaniu naszego wysiłku – od miejsca do miejsca wozi nas kierowca a my w tym czasie łapiemy oddech albo w cieniu tuk-tuka, albo w cieniu i klimatyzacji autobusu. Możemy również zostawić w nich swoje rzeczy i zwiedzać z minimalną ilością bagażu. O ile wycieczki autobusowe „zaliczają” zazwyczaj kilka najpopularniejszych świątyń, o tyle z kierowcami tuk-tuków można zazwyczaj umówić się na trasę dostosowaną do własnych potrzeb (lub zdać się na przygotowaną przez nich propozycję). Dla kogo więc są rowery? Dla tych, którzy nie lubią być od kogokolwiek zależni, lubią za to zwiedzać w swoim tempie, w swoim towarzystwie i w swojej kolejności. A do tego trochę się zmęczyć
Nasze plany związane z pobytem w Siem Reap były dość rozbudowane, toteż zdecydowaliśmy się objechać Angkor rowerem w 1 dzień. Da się? Da! Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować i być gotowym na pewne kompromisy.
Tytułem wstępu
Kompleks Angkor Archaeological Park jest bardzo rozległy i liczy około 400 km2. Wbrew niektórym obiegowym opiniom, to nie jest jedna świątynia (osławiona Angkor Wat), lecz pozostałości dziesiątek świątyń i budynków, które wchodziły w skład Imperium Khmerów między IX a XV wiekiem. Kontekst historyczno-kulturowy przedstawię Wam w osobnym wpisie. Ruiny wielu z nich można również znaleźć poza obszarem AAP, znajdują się w odległości od kilkunastu do ponad 40 km od centrum Siem Reap. Odwiedzenie wszystkich w 1 dzień jest zwyczajnie niemożliwe, możliwe w tym czasie jest natomiast odwiedzenie wielu (jeśli nie większości) obiektów wchodzących w skład dwóch głównych tras Angkor Archaeological Park, tj.:
- Angkor Small Circuit: trasa liczy 17 km
- Angkor Grand Circuit: trasa liczy 26 km
Trasy te częściowo pokrywają się – Grand Circuit jest przedłużeniem Small Circuit, toteż łączna liczba kilometrów do pokonania w ciągu jednego dnia wynosi mniej niż 43 km (chyba, że zabłądzicie albo będziecie chcieli gdzieś wrócić
Źródło: angkor-travels.com
Źródło: angkor-travels.com
Jak to zrobiliśmy?
Niniejszy poradnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy planują objechać kompleks Angkor na rowerze, na własną rękę. My zdecydowaliśmy się poświęcić na Angkor jeden dzień a następnie wcielać w życie inne plany związane z Siem Reap. Jeśli jednak uwielbiacie eksplorację tego typu miejsc w umiarkowanym tempie, rozważcie zakup biletów 3- lub 7-dniowych. Poniższe informacje przydają się niezależnie od rodzaju zakupionego biletu 🙂
Po pierwsze - bilety
Bilety do Angkor Archaeological Park kupuje się w miejscu oddalonym od Parku o jakieś 6 km. Nie można ich kupić na miejscu! Trzeba więc nieco zboczyć z trasy i stracić tym samym nieco czasu na zwiedzanie (zarówno Park, jak i Ticket Office otwierają się o tej samej godzinie, tj. 5 rano) albo, tak jak my, zrobić to dzień wcześniej.
Uwaga: zasadniczo bilety (Angkor Passes) jednodniowe ważne są wyłącznie w dniu zakupu, ale zakup po godzinie 17:00 (a konkretnie między 17:00 a 17:30, ponieważ o 17:30 kasy zamykają się) umożliwia wstęp do Angkor Archaeological Park następnego dnia. Skorzystaliśmy z tej możliwości i nie żałujemy.
Jednodniowy Angkor Pass kosztuje 37$ na osobę.
Po drugie - wczesna pobudka i wczesny wyjazd
Tu naprawdę nie ma czasu do stracenia, więc warto wsiąść na rower przed świtem, aby o 5 rano być już na terenie Angkor Archaelogical Park. Bardzo polecam znalezienie lokum poza centrum Siem Reap, w północnej części miasta. Oszczędzicie kilometry, a co za tym idzie również czas i trochę nerwów związanych z kambodżańską organizacją ruchu pieszo-kołowego ? U naszego hosta (namiary na dole strony) rowery można było wypożyczyć bez dodatkowych opłat. Upewnijcie się, że Wasze lokum udostępni Wam rowery, jeśli nie – bez większego kłopotu można wypożyczyć je na terenie miasta.
Po trzecie - kolejność zwiedzania
O ile sam Park otwiera się już o 5 rano, o tyle część świątyń (Bayon, Terrace of the Elephants, Ta Prohm) zostaje udostępniona do zwiedzania później, tj. od 7:30. Ma zatem sens rozpocząć od mniejszych obiektów ulokowanych na zachód i północny zachód od Angkor Wat, który to zostawiliśmy na sam koniec. Park zamyka się o godzinie 17:30.
Po czwarte - orientacja w terenie
Nie liczcie na oznaczenia rozmieszczone w Parku. Nie ma ich wiele, podobnie jak nie ma tablic z mapami kompleksu, co nie pomaga w planowaniu trasy. Zabierzcie swoje wydruki, może skorzystać z mapek powyżej lub z kilku innych, które podlinkowałam na końcu wpisu.
Po piąte - ocena swojej kondycji i dodatkowe przygotowania
Czyli co zabrać i o czym jeszcze pamiętać? Praktyczne wskazówki i garść dodatkowych informacji poniżej:
Gotowi do wyjazdu? Udanego zwiedzania 🙂 I koniecznie dajcie znać jak wyglądała Wasza wizyta w Angkor! Jakie przywieźliście stamtąd wspomnienia? A jeśli planujecie wyjazd – co Was do tego zainspirowało? Może macie dodatkowe pytania? Mam dla Was jeszcze nieco zdjęć, a na końcu tradycyjnie informacje organizacyjne.
Organizacyjnie:
Cennik biletów:
- jednodniowy: 37 $
- 3-dniowy: 62 $ (ważny przez 10 dni od daty zakupu)
- tygodniowy: 72 $ (ważny przez miesiąc od daty zakupu)
Biletów nie można zamówić on-line oraz nie można przekazywać ich osobom trzecim – celem zakupu trzeba osobiście stawić się na miejscu. Na potrzeby wystawienia biletu każdemu zwiedzającemu robi się zdjęcie 🙂
Noclegi:
My skorzystaliśmy z Airbnb i trafiliśmy do wspaniałego miejsca zlokalizowanego na północ od centrum, niedaleko Baray Andet Cinema. Gospodarz bardzo pomocny, standard znakomity a ceny niewygórowane (i nie dopłacaliśmy za rowery). Polecam.
Mapy:
Źródło: tourismcambodia.com